Odzyskiwanie danych -czyli jak się zabezpieczać

Każdy z nas ma na komputerze ważne dane, lecz o tym jak bardzo były ważne dowiaduje się wtedy gdy komputer nie chce się uruchomić, nie dlatego że uszkodzona jest pamięć czy zasilacz… lecz dlatego że uszkodzony jest dysk. Nasze pogotowie komputerowe lub dział outsourcingu może wykonać każdą z niżej zaprezentowanych porad minimalizujących ryzyko utraty najważniejszych danych -Twoich danych.

1. Podziel dysk na partycje

Podział dysku na partycje przyspieszy przywracanie sprawności systemu ponieważ dane będą na partycji innej niż ta, która wymaga ponownego formatowania czy instalacji systemu. Właściwie dane na niej są bezpieczne do momentu fizycznego uszkodzenia dysku, lub omyłkowego usunięcia ich z tej partycji dlatego też:

2. Archiwizuj dane

Po wprowadzeniu w nowych danych lub istotnych zmian zawsze kopiuj je na:
– inny dysk twardy
– płyta CD (tania i łatwo dostępny nośnik do archiwizacji niewielkiej ilości danych)
– nie twórz swoich archiwów na dyskietkach i pendrive’ach.
Kilku megabajtowe, ważne pliki (np. pracę magisterską), możesz wysłać  e-mailem na skrzynkę, z której nie usuwasz poczty lub skorzystać z bezpłatnych przestrzeni dyskowych, oferowanych przez serwery sieciowe.  Jeśli potrzebujesz większych przestrzeni dyskowych np. do archiwizacji zdjęć możesz z programu Picasa oferującego darmowe miejsce na serwerze 1GB free. Bądź pewien, że kopiujesz to co jest dla Ciebie ważne więc…

3. Sprawdzaj swój backup

Kopia bezpieczeństwa (backup) jedyną jest najprostszą metodą ochrony swoich danych przed utratą. Musi być jednak przeprowadzana regularnie i w prawidłowy sposób. Po wykonaniu kopii zapasowej zawsze sprawdź, czy jesteś w stanie ją odczytać i czy zawiera te dane, które chcesz chronić. Kopie często zawierają błędy, co stanowi o ich całkowitej lub częściowej bezużyteczności w przypadku awarii.

4. Nie poruszaj się z włączonym laptopem

Mimo, teoretycznej wytrzymałości dysku na wstrząsy ok. 250G należy pamiętać, że dotyczy to dysku w stanie spoczynku. W czasie pracy dysk jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane wstrząsami. Dlatego należy unikać poruszania komputerem gdy jest on włączony. Komputer stacjonarny ustaw w miejscu, w którym nie jest on narażony na przypadkowe kopnięcia i wstrząsy. Nie wierz w to, że dyski wkładane do komputerów przenośnych są mniej podatne na uszkodzenia tego typu ponieważ są mniejsze i przeważnie wolniejsze od dysków w komputerach stacjonarnych.

5. Temperatura w pomieszczeniu

Dyski są dostosowane do pracy w temp. pokojowej. Nie uruchamiaj więc laptopa od razu po wejściu do pomieszczenia, gdy leżał cały dzień lub noc w bagażniku auta.

6. Używaj dwóch identycznych twardych dysków

Jeśli kupujesz kilka dysków, kup, identyczne modele  o tym samym firmware. Daje to większe możliwości odzyskania danych w  przypadku poważnej awarii jednego z dysków i konieczności zwrócenia się do specjalistycznej firmy data recovery (części  sprawnego dysku zostaną wykorzystane do uruchomienia uszkodzonego).

7. Używaj defragmentacji

Dysk zdefragmentowany przyspiesza pracę komputera, poza tym regularna defragmentacja zwiększa skuteczność działania programów służących do samodzielnego odzyskiwania danych.

Odzyskiwanie danych pochodzących z dysku o dużym stopniu fragmentacji jest nieefektywne ponieważ programy z dużym prawdopodobieństwem nieprawidłowo rozpoznają leżące koło siebie klastry jako pochodzące z jednego i tego samego pliku.  Skutkiem tego mapa nie zostanie odtworzona wiernie. W efekcie fotki na podglądzie będą widoczne tylko do połowy. Co prawda można je “skleić” programem graficznym ale nie wszystko da się tak naprawić. 🙁

8. Zamykaj poprawnie system

Nie wychodź ze swojego systemu, nie zamykając go poprawnie. Wyłączenie komputera przez wyjęcie wtyczki, popularne “zresetowanie” komputera lub naciśnięcie przycisku wyłączającego komputer w czasie pracy systemu może prowadzić do uszkodzenia systemu plików, a co za tym idzie do utraty
danych.

Zobacz podobne: